MOJE KLASY I SZKOŁY - portal dla absolwentów szkół i uczelni
@
Udział Franciszkanów w nawracaniu ludu litewskiego. Pamiątka rekoncyliacji i otwarcia kościoła oo. Franciszkanów w Wilnie ( 1864-1934)
.
św. Franciszek Seraficki , założyciel zakonu oo. Franciszkanów
(W 1935 r. obraz znajdował się w kosciele oo. Franciszkanów w Wilnie)
.
Ziemia Wileńska zroszona została krwią męczeńską pierwszych misjonarzy, a naszych praojców - wiernych synów Św. Ojca Franciszka.
@
@
Pierwsi Apostołowie
Jednym z najwydatniejszych czynników apostołującej Polski byli duchowi synowie św. Franciszka.
.
Chrzest Litwy (w 1935 r. obraz znajdował się w kościele oo.Franciszkanów w Krakowie)
.
[b]Męczeństwo 14 Franciszkanów w Wilnie w wieku XIV. ( W 1935 r. obraz - namalowany według starego sztychu ze zbiorów Szutinasa - znajdował się w kościele oo. Franciszkanów w Wilnie)
@
Offline
@
Mimo grozy niebezpieczeństwa, synowie św. Franciszka nie ustępowali, pracując nadal ze zdwojoną gorliwością. Takie apostolstwo zawsze zwycięża
Krzyżackie przeniewierstwa doprowadziły do tego, że ludnośc litewska, przez krwawych apostołów okrutnie gnębiona, znienawidziła całe chrześcijaństwo, a wobec misjonarzy zaczęła stawać wrogo.
@
Męczennicy
Wrogi nastrój ludności odbił się krwawo przede wszystkim na Franciszkanach.
Studzienka w kościele św. Krzyża oo. Bonifratrów w Wilnie.Stara opowieść ludowa podaje, że z tego miejsca, na którym zostali zamordowani zakonnicy, wytrysło zaraz źródełko, po dziś dzień bijące. Tutaj zostały pochowane ciała wszystkich 14 męczenników franciszkańskich
@
@
Miejsce ukrzyżowania 7 Franciszkanów zwane jest dziś Górą Trzykrzyską.
.
Miejsce ukrzyżowania 7 Franciszkanów zwane jest dziś Górą Trzykrzyską.
U stóp środkowego krzyża był napis łaciński, który po polsku brzmiał następująco:
" Pierwszym pracownikom Chrystusowym na Litwie, zakonu św. Franciszka w XIV w., w Wilnie zabitym, szczególnie VII Męczennikom, na tej górze ukrzyżowanym.[
Wyznawcy Chrystusowi, w czasie srożącej się okrutnej wojny, dla uproszenia pomocy Bożej i pokoju, te krzyże na miejscu pierwotnych odbudowali i poświęcili. R.P. 1916"
.
.
Kaplica tzw. Suzinkowska, wybudowana na miejscu kolumny znaczącej miejsce pochowania 36 męczenników franciszkańskich.
.
.
Cudowna statua MB Niepokalanej znajdująca się w kaplicy kościoła oo. Franciszkanów w Wilnie.
.
Męczeństwa pośród franciszkańskiej Braci było bardzo wiele
@
Offline
.
Chrzciciele
.
O. Andrzej Wasiłło herbu Jastrzębiec, franciszkanin - pierwszy biskup nawróconej Litwy - przed nim stoją król Władysław Jagiełło i królowa Jadwiga. Obraz w 1935 r. znajdował się w klasztorze oo. Franciszkanów w Wilnie.
.
.
Kościół oo. Franciszkanów w Wilnie w 1935 r.
.
.
Prawa nawa kościoła oo. Franciszkanów w Wilnie. Widok na ołtarz, który w 1935 r. był ołtarzem głównym
.
.
Prawa nawa kościoła oo. Franciszkanów w Wilnie w 1935 r. - widok na chór. Nad ołtarzem widoczne jest sklepienie w stylu kryształowym.
.
.
Jedna z kaplic w kościele oo. Franciszkanów w Wilnie w 1935 r.
.
.
Obraz św. Antoniego Padewskiego. Obraz ten znajdował się w głównym ołtarzu kościoła oo. Franciszkanów. Po zamknięciu kościoła w 1864 r. został przeniesiony wraz z ołtarzem do kościoła św. Jana w Wilnie i w 1935 r. tam się znajdował.
.
@
@
Kościół na Piaskach i jego dzieje
.
Zdjęcie dokonane przed wejściem do kościoła po rekoncyliacji kościoła w dn. 6.12.1934. W środku stoi o. Anzelm Kubit, prowincjał oo. Franciszkanów w Polsce, po prawej stronie o. Gerard Domka, gwardian klasztoru wileńskiego
.
.
Zdjęcie wykonane po pierwszej uroczystej Mszy św. celebrowanej przez J.E. ks. Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego (w środku) w dniu 9.12.1934 r. . Wokół ks. arcybiskupa stoją przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i innych.
.
Dochód na odnowienie kościoła OO. Franciszkanów w Wilnie.
Chcesz wspomóc odbudowę kościoła Ojców Franciszkanów w Wilnie?
Kiedy będziesz w Wilnie, wpadnij choć na chwię do tej najstarszej światyni na Litwie i zachwyć się jej pięknym,
chociaż zniszczonym wnętrzem i pomódl się do Białej Madonny Brzemiennej przed jej cudowną figurą.
Wilno, ul. Trocka
Skany z broszury autorstwa ks. Władysława Staicha, wydanej przez oo. Franciszkanów w Wilnie w 1935 r. oraz komentarze współczesne wykonał Władysław Pitak, który za zgodą rektora kościoła oo. Franciszkanów, o. dra Marka Dettlaffa umieścił na tej stronie www.
@
http://www.naszaklasa.darmowefora.pl/in … 720#msg720
.
Offline
Gość
.
Polskie kresy na płytach dvd
Owocem sentymentalnej podróży do Wilna jest film na płycie dvd w formacie ekranowym 16:9 . Trwający ponad 80 minut reportaż pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki Tatiany, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko w 1954 razem z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.
Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęłą szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.
Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w czasie wojny podczas bombardowania , a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy zakonnika o. Marka Dettlaffa - rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie, odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.
Film pokazuje wędrówkę Tatiany po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Szczegółowe informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.600-809-254
@
Sokal i kresy nad Bugiem - dvd
O czym jest film?
Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.
Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.
Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
Czas trwania filmu = 70:00 minut
Informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.600-809-254
@@@
Film DVD dla Ciebie
Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim.
Zamówienia proszę składać pod adresem:
sokal2@wp.pl
lub telefonicznie:
+48-600-809-254
Koszt 1 płyty DVD = 20 zł wraz z kosztami wysyłki
.
Offline